2020-01-22

Vi söker en innesäljare och lageransvarig till norra Sverige

BEVI söker en innesäljare och lageransvarig till kontoret i Umeå. Är du strukturerad och utåtriktad? Tycker du om teknik och variation i arbetet? Då kanske detta är jobbet för dig. Välkommen att skicka oss din ansökan.

*****OBS!  Tjänsten är tillsatt.*****

Till regionkontoret i Umeå söker vi nu en  innesäljare och lageransvarig. Kontoret ansvarar för BEVIs försäljning och servicearbeten till Norrland. Du blir en viktig del i att upprätthålla våra snabba leveranstider och vår höga kundservicenivå. 

Tjänsten är varierande och innefattar både administration och lagerarbete. Uppskattningsvis är tiden fördelad på 60% kontorsarbete med innesälj/administration och 40% lagerarbete med att packa kundorders och beställa hem produkter till vårt lager. En del av det administrativa arbetet har koppling till vår arbetsmiljö och miljöarbetet (ISO-certifiering).

Telefonen är ett återkommande arbetsredskap i kontakt med kunder och leverantörer.  

Omfattning/tillträde: Tjänsten är på heltid med start omgående eller enligt överenskommelse.

Dina arbetsuppgifter

Exempel på olika arbetsuppgifter är: 

  • Svara i telefonen och hjälpa kunder med vissa återkommande frågor, exempelvis om vi har en viss artikel på lager.
  • Ta emot besökare och lotsa dem rätt hos oss. Det kan vara servicekunder som vill lämna trasiga apparater som vi ska reparera eller en kund som vill hämta en ny elmotor från vårt lager.
  • Bevaka vår gemensamma e-mail och hantera beställningar och andra frågor som kommer den vägen. 
  • Hålla koBEVIs lager i Umeåll på lagernivån och beställa hem de artiklar som vi bestämt ska finnas på lager, bland annat elmotorer som vi har ett stort hämtlager av i Umeå.  
  • Vara behjälplig med både administrativa och praktiska uppgifter kopplat till vår arbetsmiljö och miljöarbetet (ISO-certifiering). Till exempel kring kemikalier (oljor, fetter med mera) som används på företaget samt avfall och återvinning. 
  • Övriga administrativa sysslor. 
  • Packa orders för utleverans till kunder. 
  • Packa upp och föra in artiklar i rätt hylla vid inleveranser. 

Dina personliga egenskaper och kunskaper

Du bör för detta jobb vara strukturerad och till viss del utåtriktad. Har du ett intresse för teknik är det bra.

Körkort: B-körkort krävs.
Har du truckkörkort är det en merit. Har du inte tryckkörkort idag ordnar vi med utbildning.

Vi erbjuder

Med tiden, när du blivit varm i kläderna och fått erfarenhet, finns möjlighet att växa ytterligare i rollen som innesäljare. Du kan då få mer ansvar och hjälpa kunder med råd vid val av produkt med mera.

All hjälp finns att få från stöttande arbetskamrater i Umeå, där vi är ett team på ca åtta personer. Du får även hjälp från  kollegor vid huvudkontoret i Blomstermåla i Småland, där ca 55 personer arbetar. Allt som allt är vi ca 95 personer globalt inom BEVI-gruppen. 

Du blir del av ett större sammanhang genom vårt koncernbolag Addtech, en svensk börsnoterad teknikhandelskoncern bestående av ca 130 dotterbolag med totalt 2 700 anställda  i ca 20 länder. Addtech är en plats där du uppmuntras att växa som en individ. Därigenom har vi bland annat tillgång till support kring daglig IT-drift, bolagets digitala utveckling och Addtech Business School. 

Kontakt för mera information och ansökan

Känner du att tjänsten verkar intressant och lockande? Skicka då in ditt CV tillsammans med ett personligt brev per email till: michael.jansson@bevi.com.

Urval sker löpande, vänta därför inte med att skicka in ansökan.

Michael Jansson, BEVIFör mer information kontakta regionchef Michael Jansson,
tel 090-70 44 38, michael.jansson@bevi.com